KAS IR SĪKDATNES UN KĀPĒC TĀS IZMANTO?

Tāpat kā lielākā daļa tīmekļa vietņu arī mūsu tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu ērtāku vietnes pārskatīšanu un citas funkcijas.

Katra tīmekļa vietne var nosūtīt savas sīkdatnes jūsu pārlūkprogrammai, ja to atļauj pārlūkprogrammas iestatījumi. Sīkdatnes ir nelieli teksta faili, kurus attiecīgā tīmekļa vietne pārsūta uz pārlūkprogrammu. Sīkdatnes gandrīz nemaz neaizņem vietu datora cietajā diskā, jo to izmērs parasti ir tikai daži kilobaiti. Sīkdatnes ļauj izsekot mūsu tīmekļa vietnes apmeklējumu plūsmu un tās lietotāju skaitu, kā arī reģistrēt jūsu apmeklējuma informāciju, piemēram, vēlamo valodu, drošas meklēšanas iestatījumus un citus iestatījumus. Bez tām tīmekļa vietņu pārlūkošana bija daudz sarežģītāka.

Parasti neveidojam jūsu tiešsaistes darbību individuālu profilu, un lielākajā daļā gadījumu sīkdatnes neļauj jebkādā veidā identificēt jūs kā konkrētu fizisku personu. Iegūtos datus uzglabājam anonīmi, nesaistot tos ar citiem jūsu personas datiem, kur sīkdatnes satur tikai identifikācijas numuru (proti, sīkdatnes identificē piekļuvi tikai piekļuvi mūsu tīmekļa vietnei un to lietotāju uzvedību, kuri piekļūst tai no attiecīgās ierīces – datora, planšetdatora, viedtālruņa). Arī izmantojot reklāmas sīkdatnes, kas nodrošina labāk mērķētu reklāmu (bez jūsu piekrišanas apstrādāt personas datus mārketinga nolūkos), notiek tikai apmeklētāju segmentācija, pamatojoties uz dažiem vispārīgiem apmeklētāju uzvedības modeļiem un viņu apmeklēto vietņu saturu, tas ir, nesaistot ar citiem jūsu personas datiem (mērķtiecīga reklāma tiek rādīta, pamatojoties uz anonīma lietotāja vai lietotāju grupu uzvedību tīmekļa vietnē, ņemot vērā to pārlūkprogrammas identifikāciju).

Ņemot vērā segmentāciju, varam apkopot vispārīgu informāciju par aptuveno jūsu datora vai mobilās ierīces ģeogrāfisko atrašanās vietu. Šie dati tiek apkopoti, lai nodrošinātu personalizētu saturu, pamatojoties uz jūsu ģeogrāfisko atrašanās vietu. Identifikācijas numura un citu identifikācijas datu, piemēram, vārda, e-pasta adreses, IP adreses u. tml. savienošana notiek, ja jūs ar mums sazināties, izmantojot mūsu pārvaldīto lietotāja kontu mūsu tīmekļa saskarnē: jūsu e-pasta adrese tiks pievienota attiecīgajai sīkdatnei, lai izveidotu individuālu visu tiešsaistes darbību profilu. Ja jūs savas reģistrācijas ietvaros vai vēlāk pilnvarosiet mūs apstrādāt jūsu personas datus mārketinga nolūkos, jūs atļausiet mums nosūtīt jums personalizētus piedāvājumus un reklāmas materiālus, pamatojoties ne tikai uz vietnes apmeklētāju uzvedības vispārīgiem modeļiem, bet arī uz jūsu pirkumu vēsturi un individuālo profilu, tas, ir, ņemot vērā pievienoto vērtību, kas ir saistīta ar tādu citu datu zināšanu, kas zināmā mērā jūs raksturo un kas tiek apstrādāti un novērtēti, izmantojot tā dēvēto automatizēto apstrādi, tostarp profilēšanu.

Turpmāk uzzināsiet, kāda veida sīkdatnes mēs lietojam un kā šīs sīkdatnes izmantojam reklāmā. Uzziniet vairāk par privātuma politiku šeit.

KĀDAS SĪKDATNES IZMANTOJAM?

Mūsu tīmekļa vietnes darbības ietvaros izmantojam tā dēvētās “sesijas sīkdatnes” jeb attiecīgā izmantošanas laika sīkdatnes (pagaidu sīkdatnes), kas tiek uzglabātas tikai brīdī, kad apmeklējat mūsu tīmekļa vietni, un kas ļauj saglabāt informāciju, pārvietojoties no vienas vietnes uz citu, kā arī novērš vajadzību atkārtoti ievadīt dažus datus.

Tāpat izmantojam tā dēvētās “pastāvīgas sīkdatnes” jeb ilgtermiņa sīkdatnes, kas paliek jūsu datorā ilgāk un ko izmanto, lai saglabātu informāciju par apmeklētājiem, kuri atkārtoti iekļūst mūsu tīmekļa vietnē, resp., kas ļauj identificēt jūsu datoru (vai citu ierīci, no kuras piekļūstat mūsu vietnei), ja atkārtoti apmeklējat mūsu tīmekļa vietni. Pastāvīgo sīkdatņu izmantošanas mērķis ir nodrošināt jums optimālu lietotāja informāciju, kā arī “atpazīt” jūs (proti, Jūsu ierīci) un piedāvāt jums maksimāli daudzveidīgu tīmekļa vietnes saturu un jaunu saturu atkārtotas izmantošanas gadījumā. Vēl viena pastāvīgo sīkdatņu priekšrocība ir tā, ka tās ļauj pielāgot mūsu vietni jūsu interesēm un novērš vienas un tās pašas reklāmas atkārtošanos.

Atkarībā no tā, kurš veido un apstrādā sīkdatnes, tās var iedalīt divās grupās:

  • Pirmās puses sīkdatnes (“first party cookie”) – tās veido konkrētā tīmekļa vietne vai skripts tajā pašā domēnā. Visbiežāk tās nodrošina vietnes pamatfunkcijas.
  •  Trešo pušu sīkdatnes (“third party cookie”) – tiek izveidoti citi skripti. Visbiežāk tās ir reklāmas sistēmu, sociālo tīklu logrīku vai iegulto videoierakstu sīkdatnes.

Iepriekš minētajos sīkdatņu veidos atšķir šādas sīkdatņu kategorijas:

SĪKDATŅU KATEGORIJAS atbilstoši to funkcijai:

  •  Obligāti nepieciešamās (īstermiņa, pirmās puses): Šīs sīkdatnes ir būtiskas, lai jūs varētu pārlūkot dažādas tīmekļa vietnes un izmantot to funkcionalitāti. Tās ir nepieciešamas, lai nodrošinātu vietnes pamatfunkcijas, tas ir, ievietotu preces iepirkumu grozā, nodrošinātu pirkšanas procesu un parādīto konkrēto lapas versiju, kurai nepieciešams javascript vai bez tā. Bez šīm sīkdatnēm nevarēsiet saņemt nepieciešamos pakalpojumus.
  • Veiktspējas sīkdatnes (ilgtermiņa, pirmās puses un trešo pušu): Šīs sīkdatnes apkopo informāciju par to, kā apmeklētāji izmanto tīmekļa vietnes, piemēram, kuras vietnes tie apmeklē visbiežāk. Šīs sīkdatnes neapkopo informāciju, kas varētu identificēt apmeklētāju. Visa informācija, kas tiek apkopota, izmantojot sīkdatnes, ir apkopojoša, tāpēc anonīma. Informāciju izmanto tikai, lai nodrošinātu labāku tīmekļa vietnes darbību.
  •  Funkcionālās sīkdatnes (ilgtermiņa, pirmās puses un trešo pušu): Šīs sīkdatnes ļauj konkrētai tīmekļa lapai atcerēties jūsu izvēli un piedāvāt jums labākas, modernākas funkcijas. Šīs sīkdatnes nav obligātas, taču ļauj tīmekļa vietnei nodrošināt uzlabotas funkcijas un pilnveidot lietotāju pieredzi – ļauj tīmekļa vietnēm saglabāt informāciju, ko esat ievadījis kā tīmekļa lapu lietotājs (piemēram, lietotāja ID, valodas izvēle, lietotāja atrašanās vieta, personas datu drošības iestatījumi). Šo sīkdatņu mērķis ir piedāvāt visiem lietotājiem uzlabotas, personalizētas funkcijas. Arī funkcionālās sīkdatnes izmanto, lai ļautu izmantot dažas vēlamās funkcijas, piemēram, video atskaņošanu. Šīs sīkdatnes nevar izsekot jūsu pārlūkošanas darbības citās tīmekļa vietnēs.
  •  Reklāmas sīkdatnes (ilgtermiņa, pirmās puses un trešo pušu): Šīs sīkdatnes izmanto kā reklāmas avotu, kas satur jums svarīgu informāciju un atbilst jūsu interesēm. Tāpat tās izmanto, lai ierobežotu to reklāmu skaitu, ko redzat, un kā papildu rīku reklāmas kampaņu efektivitātes mērīšanai. Tās parasti izvieto reklāmas sistēmas ar tīkla operatora atļauju.

 KAS JUMS VĒL BŪTU JĀZINA PAR SĪKDATNĒM?

Rīku koplietošana: trešo pušu sīkdatnes – sociālie tīkli
Mūsu tīmekļa vietnē izmantojam tā dēvētās iegultās “koplietotās” pogas (arī sociālo tīklu spraudņus). Tie kalpo kā grāmatzīme apmeklētājiem, un tos izmanto, lai kopīgotu saturu apmeklētāju sociālajos tīklos (Facebook, Google+, Youtube). Tiklīdz ir nospiesta kāda no šīm pogām, pakalpojums, ko izvēlējāties, var noteikt šo sīkdatni un ar tās palīdzību koplietot saturu. Ja mūsu tīmekļa vietnē izmantosiet savienojuma iespēju ar Facebook, Youtube vai Google+, noklikšķinot uz attiecīgās ikonas, varam izmantot jūsu personīgo informāciju. Esam iekļāvuši šos rīkus mūsu tīmekļa vietnē, lai organizētu konkursus un ļautu koplietot saturu ar draugiem. Izmantojot tās, varam iegūt noteiktu informāciju no sociālajiem tīkliem, ko vēlāk izmantojam mārketinga nolūkos. Mēs nekontrolējam šo sīkdatņu izmantošanu, tāpēc, lai uzzinātu vairāk par šo pušu sīkdatnēm, lietotājiem jāmeklē informācija attiecīgajā trešās puses tīmekļa vietnē.
Iegultās trešo pušu sīkdatnes (ilgtermiņa, trešo pušu)

Trešo pušu sīkdatnes veido organizācijas, kas mums sniedz dažādus pakalpojumus. Piemēram, mēs izmantojam ārējo analītiķu pakalpojumus. Šie piegādātāji mūsu vārdā izveido sīkdatnes, lai mēs varētu uzzināt, kas ir un nav populārs, cik cilvēku redzēja noteiktu reklāmu vai cik daudzi no viņiem to redzēja atkārtoti utt.

Vienlaikus dažās vietnēs izmantojam vairāku pušu reklāmas sistēmas, piemēram, Google, Facebook, AdForm, SEZNAM.CZ). Izmantojot šīs sīkdatnes, mēs saņemsim informāciju, kad noklikšķināsiet uz reklāmas. Šajā gadījumā šajās citās tīmekļa vietnēs ievietojam trešo pušu sīkdatnes. Varam izmantot iegūto informāciju, lai parādītu reklāmas, kas atbilst jūsu interesēm vai jūsu uzvedībai tīmeklī.

Tīmekļa bāksignāli un vietējā atmiņa

Lai padarītu mūsu tīmekļa vietņu saturu atbilstīgu, ērti lietojamu un aktuālu, mēs izmantojam interneta analītiku, kas palīdz saprast, kā apmeklētāji izmanto mūsu tīmekļa vietni. Šie pakalpojumi izmanto dažādas datu ieguves tehnoloģijas, piemēram, tīmekļa bāksignālus. Tīmekļa bāksignāli ir nelieli elektroniski attēli, kas kalpo kā signālbrīdinājumi par sīkdatnēm, uzskaita apmeklējumu skaitu un uzrauga tīmekļa vietnes izmantošanu un efektivitāti. Šī funkcija norāda uz to, par kādu saturu mūsu apmeklētājiem ir interese un palīdz mums savā tīmekļa vietnē sniegt klientiem pielāgotu informāciju. Šie “tīmekļa bāksignāli” ir anonīmi un nesatur vai neapkopo nekādu informāciju, ar kuras palīdzību Jūs varētu identificēt.
Dažreiz tikai un vienīgi tehniskiem nolūkiem izmantojam tā dēvēto “vietējo atmiņu” (piemēram, skaļuma iestatījumu saglabāšanai utt.) jūsu tīmekļa pārlūkprogrammā vai līdzīgu funkcionalitāti ar tā dēvēto “Indexed DB”. Tas ir īpašs repozitorijs pārlūkā, kurā var saglabāt lietotāja iestatījumus. Šos iestatījumus parasti saglabā šajos repozitorijos, līdz tie tiek mainīti.

KĀ PIELĀGOT SĪKDATŅU IZMANTOŠANU?

Lielākajā daļā gadījumu nav noteikta veida, kā atslēgt sīkdatnes bez pilnas vai daļējas tīmekļa vietnes funkcionalitātes ierobežošanas. Ja neesat pārliecināts, vai sīkdatnes ir nepieciešamas, lai pilnībā izmantotu sniegtos pakalpojumus, iesakām to iestatījumus saglabāt.
Sīkdatnes varat savā pārlūkprogrammā izdzēst – parasti šī iespēja ir pieejama “Apmeklēto vietņu vēsturē”.

Pārlūkprogrammas arī ļauj bloķēt sīkdatnes datorā, piemēram, izmantojot funkciju “Aizsardzības no izsekošanas iespējošana”. Lūdzu, ņemiet vērā, ka šajā gadījumā mūsu vietnes funkcionalitāte var tik ierobežota. Lai iegūtu informāciju par to, kā pārlūkprogrammā iestatīt sīkdatnes, apmeklējiet attiecīgas pārlūkprogrammas tīmekļa vietni:

• Internet Explorer
• Google Chrome
• Mozilla
• Mozilla Firebird
• Mozilla Firefox
• Safari
• un citas

Citu noderīgu informāciju par sīkdatnēm un to izmantošanu skatiet AboutCookies.org.